Brněnská "výkladní skříň"

28. července 2010 v 19:14 | Ilka |  moje Brno

V jednom z posledních čísel časopisu Respekt se jistá vídeňská novinářka v článku nazvaném "Nemilosrdenství" pozastavuje a pohoršuje nad tím, že z centra Vídně před turistickou sezónou zmizeli žebráci. Vídeňským zastupitelstvem byl totiž nedávno odhlasován zákon, který zakazuje žebrání jako výdělečnou činnost na území města. Zmíněná paní se nám (jak z článku vyplývá, tak i sobě) snaží promluvit do svědomí a "vytahuje" za tím účelem biblického žebráka Lazara v příběhu s bohatým kupcem.
Článek mě bohužel nadzvedl - a to si nemyslím, že v sobě nemám soucit se slabšími a potřebnými - naopak! Všichni víme, jak lehce se můžeme ocitnout o pár příček níž. Ale skutečně až na jejich místě?! Moje cesta "z práce do práce" vede brněnským podchodem, kde se na mě denně ze všech stran natahují ruce podivných existencí, na autobusovém nádraží Úzká, kde si denně nějaký ten čas postojím, jsou teď uprostřed léta všechny stíněné lavičky obsazeny spícími bezdomovci a i ledabylé nasátí teplem ztěžklého vzduchu nás nenechá na pochybách, čím se před spánkem posilňovali... Pokaždé mi přijde paradoxní až hořce směšné, jak nevyspalí pracující pokorně stojí v žáru odpoledního slunce, dostatečně daleko od odéru zanedbaných těl a levného vína, místo aby si pohověli ve stínu krytých autobusových zastávek, jejichž zbudování narozdíl od spáčů zaplatili...Ještě se vám taky může stát, že se chcete jít po náročném dni "uklidnit", a to například posezením v kostele U Jakuba, kde vás přímo z modliteb budou tahat snědí "utečenci" mluvící perfektně česky, aby útočili co nejcíleněji na vaše kostelní atmosférou obnažené "milosrdenství".
Dobro a zlo jsou věci relativní. Nenechme si našroubovat za každou cenu pocit viny - vždyť to je přesně ten sledovaný cíl! Žebrák Lazar by se dneska divil - některé prosté vzorce dobra a zla jaksi přestávají být na dnešní dobu jednoduše aplikovatelné. Je třeba přemýšlet. O tom, co je to opravdové Milosrdenství. A o tom, co je to prvoplánové citové vydírání. A co je to vlastně za city a hodnoty, co v nás vyvolává, pokud mu podlehneme? Spousta lidí přispěje žebrákům a všelijakým pochybným vybíračům peněz prostě proto, že je jim hloupé nepřispět. Mají pocit, že by měli chtít přispět. Chtěli by být takoví - "lepší". Ale nejsou. Nenechme si vsugerovat, že to znamená, že nejsme milosrdní. Vždyť Milosrdenství je přece úplně o něčem jiném.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama