Jak hudba ovlivnila (a ovlivňuje) můj život

24. srpna 2010 v 22:12 | Ilka |  zamyšlení - většinou na téma týdne

Správně zvolená hudba je prostředek, který ve většině případů spraví člověku náladu. Lidi, kteří hudbu takzvaně "cítí" a já se troufám mezi ně řadit, provází a ovlivňuje po celý život.
Jsem zarytá folkařka, což s sebou nese určitou představu alternativní přírodní kotlíkářky se smyslem pro romantiku. Trochu naivní a doufající v lepší svět. Určitě taková vnitřně jsem. Ale určitě jsem i jiná :-)
Mám ráda speciálně český folk, a to v širokém záběru od nejstarších ryzích dob až po dnešní písničkáře s elektrickou kytarou. S tím souvisí, že mám ráda češtinu, protože tahle hudba je o textech dost. Můj manžel má rád stejnou hudbu, takže jsme naladěni na stejné notě a nehádáme se, co si pustit v autě, k práci nebo relaxaci. Možná je to jeden z důvodů, proč jsme spolu - každopádně určitě jeden z důvodů, proč jsme si padli do oka. Kdysi mi jeden kamarád řekl, že by nemohl chodit s holkou, která neposlouchá stejnou hudbu, že by si s ní přece nemohl ROZUMĚT. Je na tom něco pravdy - hudba je taky o vzájemném porozumění.
V době, kdy jsem se v životě hledala nejvíc, začla na malém českém hudebním nebi zářit Mňága. Vznikla jakoby na objednávku pro mladé lidi, co na tom byli podobně jako já. Najednou jsem měla pocit, že někdo přesně ví, co cítím - že je tu někdo, kdo mi rozumí. Určitě mi to tenkrát pomohlo. A pomáhá mi dodnes - jako vzpomínka. Když si pustím hudbu mého dětství nebo ranného mládí, mám při ní stejné životní pocity, jako tenkrát - určitá hudba je prostě spojená s určitým životním obdobím. Vím, že jsem měla rozchodovou písničku a jednoduchou jásavou písničku pro radost. A několik těch nejoblíbenějších. Máte to taky tak?
Hudba je životní rozměr, který když si uchováme a budeme rozvíjet a pěstovat, prožijeme hezčí život. Proto neleňme a sledujme, co je nového v té naší oblíbené hudební oblasti, choďme na koncerty a objevujme nové interprety. Protože díky hudbě (pro nás té pravé) můžeme na pár okamžiků uniknout z reality. A to je někdy zatraceně třeba!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Štěrbinka Štěrbinka | Web | 24. srpna 2010 v 22:27 | Reagovat

,,Vím, že jsem měla rozchodovou písničku a jednoduchou jásavou písničku pro radost. A několik těch nejoblíbenějších. Máte to taky tak?"

Ano, mám to taky tak, přestože jsem milovníkem jiných hudebních žánrů. V podstatě s článkem souhlasím. :)

2 Klér Klér | Web | 24. srpna 2010 v 22:29 | Reagovat

Česká hudba je dneska téměř vzácnost a v mojí věkový kategorii jakoby českej text byl ostuda.Ale taky miluju slovenskou klasiku, Elán a tak, protože slovenština je hrozně libozvučnej jazyk.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama