Můj letošní podzim

5. října 2010 v 15:37 | Ilona Protifka |  zamyšlení - většinou na téma týdne

Můj letošní podzim je jiný - sotva začal, jsem 14 dní na neschopence, a tak se mi naskytla příležitost vnímat ho jinak, než je obvyklé - odpočatá, nemusející vstávat brzo ráno do sychrava a nevlídna. Punc výjimečnosti mu dává i tříměsíční štěně, které je vedle mě a nutí mě chodit do sychrava a nevlídna nemoc - nenemoc! :-) Po návratu se ke mě tulí svým tělíčkem a nutí mě rychle zapomenout na zkřehlé ruce a ošlehané tváře. Má zlatokaštanovou barvu a tak mu moc sluší všechno to kýčovitě podzimní kolem: ospalé slunce, hnědá půda, žluté listí a rudé plody šípků.
Letošní podzim je výjimečný i tím, že je to můj poslední podzim před třicítkou - za chvíli vstoupím do nezpochybnitelné dospělosti a tak mě cosi neustále ponouká k bilancování dosavadního života. K plánování, k zamýšlení nad sebou, k velkým rozhodnutím, podpořeným tou křehkou berličkou sebevědomí z dosaženého věku.
Asi pro trochu vzrušení a osvěžení v té ospalé době se konají komunální volby. Snad všichni moji spolužáci ze základní školy, kteří dosáhli VŠ titulu (i někteří, co nedosáhli a spousta dalších známých, sesbíraných během života), kandidují v širokém spektru stran a já si uvědomuji, že být politicky činný už v tomto věku asi patří k dobrému tónu - k dokreslení úspěšného života?!
Podzim je i obdobím všelijakých slezin a setkávání - posezení v hospůdce při svařáčku zase začíná vábit. Sešli jsme se po šesti letech se spolužáky, abychom se ujistili, že se nic nezměnilo. Přitom jsem si uvědomila, s čím vším jsme se už uměli poprat - všichni nějak bydlíme, pracujeme, vdáváme se i rozvádíme (bohužel!), mnozí už zdárně vychovávají děti. Přitom to všem sluší a ještě nás neopustil humor - ačkoliv už víme, co je to pracovní vyhoření, stresy, dlouhodobé nevyspání a těžké rozhodnutí...
Miluji jaro a podzim, těžko se rozhoduji, které období víc. Líbí se mi na nich ta přechodnost, která je ve vzduchu a vyvolává v nás vzrušující očekávání těch "plnohodnotných" ročních období - léta a zimy. Přitom je podzim jiný než jaro - vzbouzí v nás melancholii, zatímco jaro naději a energii. A sám podzim má pokaždé taky jiný kabát, záleží co nám přinese a jak nám kápne do noty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama