O talentu

3. října 2010 v 10:06 | Ilona Protifka |  společnost

Vždycky, když se objeví soutěž typu Talentmania nebo Superstar, kdy hledá "celá republika", přemýšlím, zda je to opravdu potřeba a jestli to není škoda. Jestli by nebylo pro obě strany lepší, kdyby nás takový "talent od Boha" začal pomalu a postupně přesvědčovat sám, jako tomu bylo dřív, že pokud byl někdo dobrý, vychodil si to od píky a nakonec ho sláva stejně neminula. Přišla však až v době, kdy už na ni byl dlouhým čekáním a sněním připraven, a tak mu tolik nezamotala hlavu. Nevím, dnešní doma si asi žádá modernější metody! Zajímavé je, kolik takto objevených talentů různých oborů se nakonec skutečně "chytne" - je to zlomek. Bude to tím, že talent sám o sobě nestačí - je třeba obklopit se schopnými lidmi, jít do toho naplno a hlavně mít nějakou vizi - vědět, co chci. Což řada čerstvě objevených hvězdiček nemá a věřím, že pád z takové lehko nabité slávy může být tvrdý!
Ráda čtu životopisy lidí, kteří něco dokázali, ať už díky talentu nebo jinými schopnostmi. Přestože jejich cesta na vrchol byla většinou pozvolná, jen málokdo pak nakonec dokázal dobytí špice důstojně ustát! Často je provázely drogy, alkohol, sebezničující životní styl. Jako malá jsem to nechápala, nešlo mi na rozum, proč taková krásná úspěšná ženská skončí v protialkoholní léčebně. Nechápala jsem, že není šťastná: vždyť má přece všechno, tak proč si to jednoduše neužívá? Dnes už to vidím jinak a vím, že vyrovnat se s vlastní výjimečností a úspěchem je někdy to nejtěžší!
Sama u sebe jsem nikdy žádný výraznější talent nevypozorovala: na učení hry na nástroj jsem neměla dostatek vůle ani píle, z tělocviku jsem vždy měla za dvě z milosti, když už to vypadalo, že díky příjemnému hlasu prorazím v recitační soutěži, byla zrušena. Třeba to ještě přijde! :-) Dřív mi to bylo trochu líto, obdivovala jsem nadané spolužáky, dnes už vím, že talentovaný nemůže být každý, jak by to tady vypadalo? Talentovaní lidé nemusí být ještě schopní komplexně (byly sice obdarováni múzami, to ale neznamená, že zvládnou taky praktickou organizaci svých vystoupení nebo vyřízení výhodné hypotéky!), potřebují tedy kolem sebe lidi s nohama na zeni - nás ostatní.
Každý dostal do života nějaké vlohy, které může vypozorovat a rozvinout, uplatnit se díky nim úspěšně ve společnosti. Velký talent ještě nemusí znamenat velké štěstí, proto buďme rádi, jak to je a nesnažme se prorazit za každou cenu! :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 3. října 2010 v 10:11 | Reagovat

Ano, souhlasím. Stejně většina výherců s talentem nakonec po čase přestane být viděna... kdyby se snažili probojovat sami, možná by se v showbyznysu i déle udrželi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama