Zachraňme český jazyk! :-)

19. ledna 2011 v 12:56 | Ilka |  společnost

Na úvod musím říct, že mám český jazyk ráda a vyhovuje mi, že je to můj jazyk mateřský. Je těžký a ačkoliv jsem s ním ve škole neměla problémy, teď v něm často slušně plavu! :-) Je nejednoznačný, pro jeden obrat má spousty variant, je v něm vtip, který cizinci pochopí jen málokdy, příjemně zní a soukromě si myslím, že má vliv i na naši mimiku a vyrýsování obličejových svalů - tedy že ona pověstná "česká krása" je i jeho dílem! :-) Jenom si vzpomeňte na tvrdé německé obličeje - proti "ušišlaným" Slovanům velký rozdíl!
Vím, že spousta našich lidí svůj mateřský jazyk považuje za nevýhodu - myslí si, že kdyby dostali do vínku angličtinu, bylo by jim líp (teď hodnotím jen z pohledu jazykového! :-) a nemuseli by se už jiný jazyk učit. Částečně to chápu - sama nemám na jazyky talent, vůli ani píli; takže s angličtinou a němčinou budu bojovat celoživotně. Na druhé straně mi přijde třeba ona dnes "nezbytná" angličtina proti češtině méně zajímavá, nápaditá a vzrušující :-), prostě jsem ráda, že jsem se jako malá "bezbolestně" naučila jazyk, který je hodnocený jako náročný, ať už se jím domluví sebemíň lidí - možná je o to cennější. A s tou angličtinou už se halt budeme muset všichni nějak poprat! :-)
Co mi vadí, je fakt, že čeština pomalu ale jistě upadá. A že to dopouštíme! Vzpomínám si, jak se vždycky jazykovědci přeli, když se měnila pravidla pravopisu a jazyk se zjednodušoval. To byl ale přirozený vývoj, který nikdo nezastaví - nikde na světě se dnes nemluví stejně jako v 18. století...Co se však děje s češtinou dnes je napováženou a překvapuje mě, že se proti prznění jazyka v médiích žádná z těch učených jazykovědných hlav viditelněji neohrazuje. Člověka tolik nepřekvapí, že se v plátcích typu Blesku používá podivná haťmatilka, jakási směs pražštiny kombinovaná minimálně s trojkou z Čj: pády, rody, přívlastky, shoda přísudku s podmětem - děs! Horší je, že se s podobnou "řečí" setkáváme stále častěji i v televizních zprávách, odborných diskuzích a podobných pořadech, které by měly být dle mého názoru co se týče spisovné češtiny v pořádku. (Například takové "my zme", které s oblibou používá premiér Nečas, všimli jste si? Sama jsem Moravanka každým coulem, ale do slovníku vysokého politika a zástupce státu tohle už nepatří). Zpravodajské pořady mají masovou sledovanost a člověk, který je roky ze školy, má tendenci se jimi řídit i po stránce jazykové. Jsem ráda, že mě to pokaždé trkne a pohorší, že jsem si na tu degradaci ještě nezvykla - ale bojím se toho! Byla by to velká škoda - jazyk je přece náš společný klenot, i když nevyvážitelný penězi, ale tolik těch klenotů zase nemáme, abychom jimi mohli pohrdat...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Motre Motre | 17. října 2017 v 9:35 | Reagovat

Slevové kupóny Ona Dnes naleznete na https://slevovykupon.net/c/onadnes/ ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama