Moje město je poslední dobou tak trochu stoka

11. května 2011 v 13:16 | Ilka |  moje Brno

Cítím to tak. A říkám to i nahlas, i když dobře vím, že se to mnohým hrdým Brňanům nelíbí. A přestože svoje město miluju!
Celý život žiju v městské části, která byla k Brnu "přilepena" coby vesnice v první polovině 20. století, v rámci tak trochu umělého rozšiřování města. Moje městská část si tak zachovala sympatický přirozený venkovský ráz, což je v dnešní době umělých satelitů vlastnost mnohými ceněná. I z toho možná plyne můj kritický pohled zvenčí, kterému podrobuju Brno...
Po příjezdu městskou hromadnou do zastávky Úzká (pro neznalé před Galerii Vaňkovka), totiž na mě čeká šok za šokem: všude v nejvytíženějším hlavním nádražním podchodu se povalují zubožení bezdomovci, mnohdy ještě pod vlivem krabičáku (chuťovka to bývá zvlášť v zimě brzo po ránu), žebrají tu Rumunky, mezi pachem moči a špíny se linou nelibé výpary levných čínských bister, kterých je tu všude jako hub po dešti (snaživí Vietnamci se holt rychle přizpůsobili českému nešvaru - poptávce po levném teplém jídle. Bohužel mám po návštěvě jiných našich měst pocit, že se jedná o nešvar zejména brněnský...), máte-li pak zvláštní "štěstí", stihnete se před východem setkat ještě s lejnem nebo s mrtvým holubem. Občas si na svém místě představím turistu - cizince, který právě vystoupil z vlaku nejvyšší třídy a prožívá tento svůj první dojem...Můžeme se pak divit, že Brno tolik netáhne a že cizinci k nám jezdí hlavně do Prahy a Českého Krumlova a pak utíkají do Rakouska nebo Polska? Stále se snažíme zatraktivnit naše regiony, budujeme informační centra, tiskneme propagační letáky, ale mám pocit, že nikdo pořád jaksi nezačal řešit tu podstatu - dojem, který na vás udělá první setkání s městem. Jeho atmosféru.
Konečně jsme venku z podchodu. Ani teď se ale nemůžeme dvakrát nadechnout čerstvého vzduchu. Jsme v prostoru před hlavní nádražní budovou, kde to žije po celý den - nachází se zde největší dopravní uzel brněnských "šalin". Ty sice nsmrdí, ale i tento prostor opanovala čínská bistra nejhorší úrovně, a tak pokud vám přepálený olej a glutamáty nevoní, nemáte šanci. (V Brně už prakticky nenarazíte na typicky český "fast food", nudle a kung pao obsadily i dříve vyhlášený Mléčný bar, hned v okénku vedle se Vietnamci snaží o echt italskou pizzu...).
A můžeme se vydat hlavní brněnskou tepnou, Masarykovou ulicí, směrem na náměstí Svobody. A čeká nás jak jinak, opět šok. V místech, kde se v jiných městech logicky nachází upravené výklady světových značek, je mé město opět mimo (holt asi nejsme snobi! :-). Čekají na nás opět čínská bistra (a nedá se říct, že se jejich kvalita směrem k centru nějak zvyšuje. Přizpůsobiví Asiaté se prostě přizpůsobili "kvalitě", která našim lidem za levný peníz postačuje), v jejich sousedství arabské směnárny, levný asijský textil, obchody typu "vše za 5 Kč", sem tam herna nebo sázková kancelář. Tento duch se bohužel táhne na většině hlavní osy, naštěstí jsou ještě místa, která úplně neopanoval (Staré Brno, aj.).
Pokud si naopak v tomto duchu města libujete, určitě navštivte ještě Cejl! Je až neuvěřitelné, co se může najít v těsné blízkosti centra (staré matrace vyhozené pod okny na chodnících, občas sólo bota, domorodci v lepším případě v teplácích, v horším ve spodním prádle, "rodinné hádky", kterých se mnohdy účastní nejen rozsáhlý Cejl, ale i pár přilehlých ulic). A je neuvěřitelné dvakrát, že za První republiky zde stály místo více či méně vybydlených domů (abych zas nekřivdila, už je tu vidět kus práce, snad nebude zbytečná...) reprezentativní paláce, významné budovy a nikdo se nemusel za Cejl stydět...
Miluji svoje město. Snažím se ho propagovat i reprezentovat. Když ho označím jako stoku, nechci ho tím nijak lacině hanit, je v tom především moje bolest. Myslím, že bylo v minulosti trochu opomíjeno (Praha je holt Praha a je to hlavní město) a určitě se zde nadělala spousta chyb (těžko říct, jakou roli sehrály peníze "bokem"). Je čas začít je napravovat, i když vím, že to je v mnohých případech těžké. Aby se tu líbilo turistům, protože rozhodně má co ukázat.
A hlavně - aby se zde zase líbilo Brňanům, kteří milují svoje město! :-)

P.S.:
A nejsem rasistka ani xenofobní, i když to tak po přečtení blogu může někomu připadat!
A když se v Brně objevilo první čínské bistro, uvítala jsem změnu! :-) 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Trauma Trauma | Web | 11. května 2011 v 13:27 | Reagovat

Zajímavé poukázání na problémy města. Bezdomovci na nádraží jsou snad všude, kromě měst, kde je vyhazují na ulici nebo někdý prý rovnou z centra města. Myslíš, že to by bylo řešení? Popř. jak bys to vyřešila ty?

2 Malkiel Malkiel | Web | 11. května 2011 v 15:04 | Reagovat

Myslím, že Praha nemůže za to, že se v Brně válejí bezdomovci v podchodu. To si tam musí udělat pořádek místní radnice. Jenže jak se zdá, tak pro místní mocipány je důležitější postavit si na Svoboďáku za příšerné peníze nesmyslný kovový falus, než si ve městě udělat pořádek.;-)

3 Ilona P. Ilona P. | 11. května 2011 v 20:31 | Reagovat

Já souhlasím! :-)

4 Ilona P. Ilona P. | 11. května 2011 v 20:39 | Reagovat

Jenže v brněnském podchodu jsou jaksi "přesčas", 25 h denně. A je tam nedýchatelno. Neznám jiné naše město, kde by to byl takový problém, takže řešení asi existuje...Nejsem nehumánní. Ale berou ohledy oni? Na malé děti, těhotné a všechny lidi, co tudy musí chodit, povětšinou DO PRÁCE?

5 Cirrat za blog o tématu týdne Cirrat za blog o tématu týdne | Web | 16. května 2011 v 13:27 | Reagovat

Ahoj, tvůj článek na toto téma týdne mě zaujal a tak jsem ho šoupla na blog věnovaný "přehledům" tématu týdne, viz odkaz. Díky za počtení.

6 ANA ANA | Web | 17. května 2011 v 17:41 | Reagovat

Brno znám. I když tam jezdím teď málokdy... mně se v Brně líbí a to hodně, ale máš pravdu s těmi čínskými a vietnamskými bistry, nic proti nim, ale všeho moc škodí a jen u podchodu jsou tuším dvě, před nádražím další dvě - a škoda, věru škoda Mléčného baru.
To, že nádraží je umístěno uprostřed města, beru jako obrovské plus a republikovou raritu, protože všude jinde se musí dopravovat od nádraží městskou, popř. letět dlouhou štreku pěšky. (I když Praha hlavní nádraží je taky podstatně v městě, na rozdíl od Holešovic).
Bezdomovci a žebráci mi taky vadí, ale myslím, že jsou víc vidět v Praze. Což není omluva...
A Praha svoje peníze rozhazuje na jiné věci, vím, že třeba Florenc by potřebovala nový kabát stejně intenzivně jako bezdomovec. Jenže Praha má peníze akorát pro zasranej tunel Blanka, promiň mi ten výraz, a pak taky pro automaty, které nefungují.
Jo, nejsem Pražák, abych nevypadala, že střílím za svou branku. Bydlím kousek od Brna a Brno je pro mě město s atmosférou (a nemyslím tím zrovna přepálený tuk a pach zvratků.) A to, že jsou všude nacpaní Vietnamci (nic proti nim, ale je těch šmejdovejch obchodů opravdu příliš), je věc brněnských radních, nebo brněnské správy, nebo kdo to má sakra na starosti. Taky je fakt, že brněnské nájmy jsou šíleně drahé(myslím komerční) a tím pádem krachují zajímavé, ale ne moc lukrativní obchůdky.
Noj, Brno, bezdomovci, žebráci a Vietnamci. Ale z těchto bolístek mi opravdu nejmíň vadí Vietnamci, protože ti aspoň pracují. Na rozdíl od jiné, uřvané a roztahující se komunity, která k práci nečuchla, ani v životě nečuchne.

7 Ilona P. Ilona P. | 18. května 2011 v 10:43 | Reagovat

[6]:
Děkuji za názor, souhlasím!  Mně Vietnamci jako lidi taky nevadí, ani trochu - dokonce jsem smířená s tím, že nás tu brzy převálcují, protože jsou opravdu podstatně pracovitější než my... No a o situaci na Cejlu jsem psala taky :-). Mně hlavně vadí ten zápach, ten je občas kolem nádraží opravdu "luxusní", proto mě napadla stoka...(a na něm mají všudepřítomná bistra velký podíl).
Jo a v Brně jsou evidentně taky finanční rezervy: jedna skleněná kulička, co vypadne denně z "hodin" na Svoboďáku, prý město stojí 80 Kč, údržba "hodin" pak 0,5-1 mil. ročně...A to je pak těžký!

8 Ketly Ketly | Web | 18. května 2011 v 14:46 | Reagovat

V Brně jsme byli nedávno a nejvíc se mi tam líbila ta krajina okolo Brna. Moravský kras je nádherný tam bych klidně bydlela, ale v Brně asi ne. Sice je tam míň turistů, takže památky si pohlédnete v klidu narozdíl od Prahy. Ale Brno není nic pro mě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama