Jak spolehlivě otěhotnět? 8 zásadních bodů.

3. října 2011 v 10:42 | Ilka |  těhotenství a mateřství

Pokud jste zdraví a plodní, je to obvykle poměrně snadné - stačí dodržet pár zásadních doporučení. Při jejich sestavování jsem vycházela jednak z vlastní zkušenosti, jednak z toho, co jsem pochytila sledováním širokého vzorku svých přátel a známých, se kterými jsme si při rozhovorech na téma "jak jsme přišli k dětem", dávali dost za pravdu! Zde tedy jsou:
1) Dítě nechtít!
Ideální je, pokud ještě nejste pro potomka úplně rozhodnutí. Jen si říkáte, že by už třeba...ve
vašem věku...a stejně že to nebude hned! Budete překvapení! Psychika je v této oblasti to nejpodstatnější. Důkazem jsou páry, které se rozhodly pro tříletou rodičovskou dovolenou a o druhé dítě se začaly pokoušet v klidu a s předstihem. Naproti tomu páry, které se stresovaly tím, že potřebují dítě "stihnout" do dvou let po tom prvním, musely nakonec své plány pro neúspěch přehodnotit...
2) Nemít představu, že to vyjde hned!
Řekněte si, že se vám hodí otěhotnět po novém roce, ale začnete se snažit raději hned, protože nečekáte, že to vyjde na "první dobrou". No a po novém roce už budete chodit s velkým pupkem, protože to na tu "první či druhou dobrou" vyšlo! :-)
3) Hlídat si alespoň orientačně svoje plodné dny!
Je dobré mít o nich pojem, zvlášť pokud např. z důvodu velkého pracovního nasazení nevedete zrovna intenzívní sexuální život! Berte je ale s rezervou a neupínejte se na ně. Ideální je při pohledu do kalendáře zhruba vědět, kdy je třeba přidat!
4) Zvolnit a relaxovat.
Doporučení hlavně pro budoucí matku. Klid je předpokladem dobrého zahnízdění oplodněného vajíčka. Tělo totiž jaksi vycítí, že jste v pohodě a že to těhotenství zvládnete! Proto tolik párů otěhotní na dovolené, zvlášť pokud to ještě neměly v plánu! :-)
5) Zkusit se trochu pročistit.
Další důvod pro to s dítětem nespěchat - nejprve chtějte připravit na těhotenství svoje věkem a životním stylem zhuntované tělo! Vysaďte nebo alespoň maximálně omezte nikotin, kofein, alkohol, soustřeďte se trochu na to, co jíte, pokud se neradi hýbete, zařaďte alespoň dlouhé procházky na čerstvém vzduchu. Jestli jste roky užívala hormonální antikoncepci, vyplatí se počkat půl roku, až si tělo na tuto novou a velkou změnu pořádně zvykne!
6) Nepochybovat o sobě jako o nastávajících rodičích!
Absolutně neřešte, jestli budete dobrá máma nebo dobrý táta. V tom si nebudete jistí nikdy a v pubertě se za vás děti budou stydět tak jako tak! :-) Pokud děti chcete, máte správný věk, fungující vztah a jste už alespoň trochu materiálně zajištěni, tak není co řešit a kam odkládat!
7) Nemít strach, že dítě změní vás nebo váš život!
Pokud vám je ke třicítce nebo dokonce víc, jste už po všech stránkách natolik hotový člověk, že vás už změní opravdu máloco! Brzy zjistíte, že narození dítěte je přirozenou součástí vašeho života, prostě to malé do něho jen začleníte a omezíte na nezbytnou dobu některé své aktivity.
8) Hlavně být v klidu!
A netrápit se, pokud to přes všechny rady nepůjde "samo" a budete potřebovat pomoc odborníků. A ani když nepomůžou odborníci! Každému není dáno mít děti a prožít krásný a naplněný život lze zcela jistě i bez nich! Řekněte si, že je třeba důvod, proč zrona vy ty děti mít nemáte...Všechno je lepší, než porodit třeba budoucího masového vraha, když to vezmu do extrému! Pokud je pro vás naplnění rodičovských pudů přes to všechno na prvním místě, dítě si adoptujte nebo přijměte do pěstounské péče. Dětí, pro které bude takové vaše rozhodnutí pravým požehnáním, je pořád habaděj! A často právě osvojení dítěte působí jako nejlepší terapie neplodnosti! Jak říkám - je to hlavně o té psychice, věk není rozhodující - pokud zachováte klid a pohodu, přijdete k "outěžku" i po třicítce stejně snadno, jako kdysi služtičky na mezích - jak se říkávalo, ono je to dřív než na nové šaty!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Myslíte si, že by měly mít maminky na mateřské a rodičovské dovolené nárok na stejné druhy slev, jako mají studenti a důchodci?! (Kultura, sport, jízdné atd.)

Ano, je potřeba, aby měly nějaké hodnotné rozptýlení. A finančně to většinou není na vyskakování. 79.7% (51)
Ne, myslím, že by se nárok na slevu neměl rozšiřovat na další skupiny. Není to potřeba - za chvíli by chtěl slevu každý! 20.3% (13)

Komentáře

1 Amálka Amálka | Web | 6. května 2015 v 11:11 | Reagovat

Moc dobrý článek, ten přepošlu kamarádce. Zdá se mi totiž, že dělá chybu snad ve všech bodech :-D

2 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 18:39 | Reagovat

Zase se šťourám ve starých článcích :-)
Velice živě pamatuju, jak jsme se rozhodli pořídit princezničku...
Jůůů, jak jsme se těšili na dobu "výroby"...
Fakt jsem se těšila, že si užiju pár měsíců nespoutaného sexu, jen co můj drahý skončí s tím týdnem noční...
No a ejhle, ani ten týden nestihl dokončit a už jsem byla v tom. A hlavně mě hned druhý den začaly bolet prsa a bylo to jasný...
Naštěstí ten sex neztratil kouzlo ještě pár měsíců :-)
Jo jo, nejlepší je si to plození prostě užít a až to přijde...

3 Kosma Kosma | Web | 25. ledna 2016 v 18:24 | Reagovat

[2]: Tak nevím, jestli ty starší články nemám promazat! :-)

4 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 20:48 | Reagovat

[3]: Rozhodně ne :-)

5 tterevE tterevE | Web | 9. září 2016 v 10:34 | Reagovat

půjčky do domu praha :-(

6 Beseda Beseda | Web | 11. září 2017 v 14:20 | Reagovat

Díky za zajímavé info k otěhotnění :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama