Prvorodičkám

27. května 2012 v 23:23 | Ilka |  těhotenství a mateřství
Máte pár týdnů do porodu a vůbec nevíte, co vás čeká. Některé z vás absolvovaly předporodní kurz, aby měly pocit, že nepodcenily přípravu.
Už to bude pomalu rok, na tuhle dobu před porodem už mám intenzívní vzpomínky. Jak jsem se potila, byla stále unavená a měla lehce vymetenou hlavu...

Takže, co mě překvapilo - aneb: na co jsem připravená nebyla:

Člověk se většinou začne o něco zajímat, až když s tím má problém. Bohužel! To byl případ mého kojení - šestinedělí jsem trávila na internetových diskuzích a snažila se nasát informace a zkušenosti druhých. Takže bych doporučovala, mrkněte na to pořádně předem! Alespoň načerpejte detailní informace, které se týkají období těsně po porodu. Mějte ve forotě kontakt na dobrou laktační poradkyni, kdyby jste si nevěděla rady. Vyplatí se vám to! Zvlášť, jste-li lehce neohrabaná intelektuálka, vysoké postavy, s košíčky vel. A-B a nejdou vám takové ty dovednosti, se kterými nemá většinová společnost problém (např. řízení auta! :-). Hodně se uvádí, že velikost prsou nijak neovlivňuje schopnost kojit - a to není úplně pravda! Kdo má málo prsní žlázy, může mít problém a kdo je k tomu ještě vysoký, neohrabaný, tak se musí zákonitě při kojení všelijak "štelovat" a už to může být začátek neúspěchu! O tom, že kojení musí být pro matku i dítě pohodlné, ani nemluvě!
Příliš se neupínejte na termín porodu, je to jen datum s nejvyšší pravděpodobností! Když termín přejde a nic se nebude dít, budete se pak cítit zklamaná a podvedená - asi jako byste měla odjet na dovolenou a zkrachovala vám cestovka! Na druhé straně se ani zuby - nehty nebraňte indukovanému (vyvolávanému) porodu, pokud budete "beznadějný" případ. Za 10 dní, co jsem byla těhotná "nad termín", jsem dost nabrala, otekla a ztratila na fyzické i psychické kondici. Dnes jsem toho názoru, že kdybych rodila v den termínu - byť taky indukovaně - zvládala bych těžkou poporodní dobu mnohem líp...
Určitě se zajděte podívat na porodní sály a oddělení šestinedělí v porodnici, kde budete rodit. Pravděpodobně se vám bude všechno zdát malé. Záměr pochopíte, až začnete rodit a budete za ty krátké vzdálenosti vděčná!
Pokud vám z předporodního kurzu uvízlo v hlavě hlavně to, že klistýr není nutný, stejně tak nástřih hráze, a že si máte na porodní sál vzít oblíbenou hudbu, cereální tyčinky a vonné silice a že pokud budete správně dýchat, zvládnete porod jedna dvě, musím vás zklamat! Bolí to! Víc, než zubař! :-) Ale dá se to zvládnout a vy to zvládnete! A pokud budete rodit v porodnici, kde se epidurál píchá často a personál je zkušený a umí to (bohužel není samozřejmostí), v případě potřeby se mu nebraňte! Z nesnesitelné bolesti udělá snesitelnou a porod urychlí.
Pokud je partner ochotný a má zájem, vemte ho k porodu! Nečekejte ale žádnou sdílenou romantiku: víceméně vám bude během porodu posluhovat, což je však v této situaci pomoc k nezaplacení! Taky se připravte na to, že úleva, že už je porodu konec, bude možná větší, než první radost z dítěte! Ta ale bude časem růst, nebojte! :-)
Budete dlouhodobě unavená. Možná i rok! Tak se na to připravte - spěte, relaxujte a nepřepínejte svoje síly! Asi správně tušíte, že období v porodnici nebývá nejšťastnější. Rychle ale uteče a doma bude líp! Není ostuda, když si tam popláčete. Řekla bych, že to je skoro norma! Vysílení, zátěžová situace, krvácení, zápach, poporodni blues...Rozhodí vás i uklízečka, která půjde v 6 h ráno vytírat - tedy v době, kdy vy se právě pokoušíte konečně na chvilku usnout...V životě jsou krásná i těžší období a mezi taková těžší můžeme řadit šestinedělí. Máte rády ticho a svůj klid? Začněte se připravovat! Dětský pláč je někdy o nervy! Dokáže udolat,otupit. A pak se už jen těžko hledá jeho příčina...
Nechte si určitě pomáhat, máte-li někoho, kdo vám pomůže rád! Nedělejte ze sebe hrdinku, není to na místě! Nesnažte se vařit a uklízet. Ideální je, když to někdo udělá místo vás. Věnujte se jen miminku, kojení a vaší nové roli. Od toho tu to šestinedělí je! Jste hájena a mělo by být samozřejmostí, pomáhat vám! Měly to tak i naše pramáti a ty žily v těžší době, než je ta naše!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Myslíte si, že by měly mít maminky na mateřské a rodičovské dovolené nárok na stejné druhy slev, jako mají studenti a důchodci?! (Kultura, sport, jízdné atd.)

Ano, je potřeba, aby měly nějaké hodnotné rozptýlení. A finančně to většinou není na vyskakování. 79.7% (51)
Ne, myslím, že by se nárok na slevu neměl rozšiřovat na další skupiny. Není to potřeba - za chvíli by chtěl slevu každý! 20.3% (13)

Komentáře

1 ♥Verča ♥TVD♥ ♥Verča ♥TVD♥ | Web | 27. května 2012 v 23:35 | Reagovat

pěkný bloček :-)

2 Ilka Ilka | 28. května 2012 v 10:17 | Reagovat

Děkuji! Zapomněla jsi mi ještě zahlasovat v anketě! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama