Na mateřské se šálkem čaje

30. května 2012 v 10:37 | Ilka |  těhotenství a mateřství
Svůj každodenní šálek čaje (u mě jde tedy většinou o kávu s mlékem, ale to není podstatné) si poslední dobou opravdu vychutnávám. Jde o rituál, intenzívně strávený čas, který patří jen mně. Někdy má káva příchuť výčitek - to když jsem si tento čas ukradla na úkor nějaké povinnosti, teď tedy většinou domácích prací. Jsem totiž na mateřské (vlastně na rodičovské) dovolené. Je to období, které se dělí na úseky - většinu jich trávím s dítětem a říkám jim "práce" a tak 2-3 denně patří jenom mně (teda patřily by, kdyby se mi tam netlačily ty domácí práce, které se teď, při skoro ročním dítěti, dělají jindy jen velmi těžko). Nemám důvod si stěžovat, jsem proti ostatním maminkám ve výhodě: moji rodiče bydlí nedaleko a jsou ochotni podat pomocnou ruku, když je potřeba.
Nemám ráda takové ty řeči některých maminek o tom, že mateřská není žádná dovolená. Svým způsobem to totiž dovolená je - strašně záleží na tom, jaký jste v minulosti vedli život. Já měla poměrně stresující zaměstnání a teď nemusím mít žádný stres, pokud si ho neudělám sama. To je pro mě velký relax. Už jenom to, že se nemusím bát, že zaspím, že nestihnu městskou hromadnou...Pozitivní je také, kolik času teď trávím procházkami v přírodě - dřív se mi o 2-4 h denně mohlo jen hodně divoce zdát! Zato nikdy si nebudu užívat čas strávený uklízením a toho je teď docela dost - skoro roční hyperaktivní mimčo je velký bordelář, zvlášť, když se spolčí s našim dvouletým divokým pejskem!
A co ty moje 2-3 úseky denně? První nastane po obědě, kdy se mi většinou podaří dítě uspat. Trvá 2 h čistého času. A začíná právě šálkem a pohodičkou v relaxačním křesle. V ideálním případě bych takto strávila celý úsek, ale v nepořádku se dlouhodobě špatně vegetuje, a tak koukám i něco opláchnout, poskládat nebo setřít. Další vytoužený úsek začíná příchodem tatínka z práce, chodí obvykle v době večerních zpráv. Většinou vařím, nákupy zvládáme v rámci procházek. Když malá konečně usne, máme čas posedět, probrat uplynulý den a plány na další. Chodíme spát před půlnocí.
Třetí nepravidelný úsek je ten hlídací. Těším se na něj a jsem rodičům moc vděčná. Nevím, jestli si uvědomují, že to, co pro mě dělají, je k nezaplacení! Buď mám němčinu nebo si jdu zaplavat.
Co se malá narodila, zažila jsem období klidná, ale mám za sebou i desítky dní, které byly naprosto k ničemu, točily se jen kolem tišení řvoucího dítěte a končily mým totálním vyčerpáním a tikem v hlavě. Přesto nemám ráda ty řeči o "nedovolené", zvlášť z úst dnešních maminek, které nemusí trávit čas údržbou plín, a tak. Vzpomínám na dobu, když jsem chodila do práce a marně pátrám po každodenní možnosti šálku čaje. Teda, pokud ho vnímám v souvislosti s relaxací, zastavením se. Spíš se mi vybavuje večerní chvilka s dvojkou vína na ukldnění, ale to je něco jiného! :-) Pohodové šálky bývaly jednoznačně víkendové.
Asi si říkáte, že mateřská je dost jednotvárné a nudné období, ve kterém se kromě intenzívního růstu dítěte zas až tak nic neděje! Připouštím, že může být. I to je relax. Ale pokud jste byly zvyklé na každodenní "výstupy" dřív, budete se o ně snažit i nyní. Spousta mamin tráví čas cvičením s dětmi, učí se cizí jazyky, nebo zkouší pracovat z domu, často v novém oboru.
Mateřská je taková přirozená pauza v životě. Zasednutí k půllitrovému hrnku s čajem. Některé z nás ho vyhrknou a dobu, kdy by se mohly zamyslet, převálcují rutinou. Některé ho pojmou jako příležitost a využijí na maximum. A je i možné si při něm prostě jen tak polebedit. Jsme přece různé a stejné nejsou ani naše děti...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Myslíte si, že by měly mít maminky na mateřské a rodičovské dovolené nárok na stejné druhy slev, jako mají studenti a důchodci?! (Kultura, sport, jízdné atd.)

Ano, je potřeba, aby měly nějaké hodnotné rozptýlení. A finančně to většinou není na vyskakování. 79.7% (51)
Ne, myslím, že by se nárok na slevu neměl rozšiřovat na další skupiny. Není to potřeba - za chvíli by chtěl slevu každý! 20.3% (13)

Komentáře

1 Lilly Lilly | E-mail | Web | 31. května 2012 v 14:01 | Reagovat

Pekný článok :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama