První dětský pas, aneb co bylo ještě v prosinci normální

8. června 2012 v 13:00 | Kosma |  těhotenství a mateřství

Jsme v městě Brně, chceme pořídit půlročnímu miminu pas a je prosinec, takže se zdá, že je i vhodná doba - nehrozí předdovolenkové návaly rodičů, co to nechali na poslední chvíli. Před výjezdem směr Magistrát studuji na webovkách, co je potřeba vzít s sebou - mám už echo od švagrové, že se jedná o "hustou" záležitost, tak nechci nic ponechat náhodě!
Vybaveni rodným listem dítěte a občankami dorážíme na místo a jsme v dobré náladě - modernější bezbariérový přístup ve formě kovové příjezdové cesty jsem snad neviděla, kéž by to bylo takové všude! Nejprve musíme vyřídit "doklad o státním občanství dítěte", nad jehož smyslem ovšem zůstává rozum stát a podruhé se zastaví z informace, že bude hotový za 14 dní!!! My ale jdeme s nepořízenou domů - nemáme totiž rodné listy rodičů, tuto informaci jsem jaksi z aktuálního článku na www.brno.cz "Jedna osoba - jeden pas" nějak nevyčetla. Bohužel ani v odstavci "Co potřebujete mít s sebou?". Dozvídáme se, že to na webu je, ale jinde. Paní za přepážkou se mě snaží uchlácholit, a tak přidává další perlu: máme prý štěstí, že jsou prarodiče dítěte narozeni před rokem 1954, jinak by byly pro vydání tohoto lejstra vyžadovány taky ještě jejich rodné listy. Při vzpomínce na babičku ze severu Moravy se mi fakt ulevilo.
Při druhé návštěvě je celá místnost neúnosně prosycena ostrým pachem cibule, jedna úřednice si právě dělá v občerstvovacím koutku kousek za přepážkou pauzu na oběd a zřejmě jí nevadí, že ji u toho pozorují žadatelé. Druhá pracovnice ji na neúnosnost zápachu cibule upozorní (je zima, a tak se tolik nevětrá) a dotyčná jde svoje čevabčiči obrat na záchod. Mezitím se dostaví třetí přepážková, hovor se stále točí kolem zápachu cibule.
Uplynulo 14 dní, jsme opět na Magistrátu města Brna a čeká nás fotografování. Jsme s miminkem pozvané do kukaně 1x1 m, naproti nás sedí paní, před kterou je upevněný fotoaparát. Mám za úkol se obalit plenou, aby nevzniklo nežádoucí pozadí a dle pokynů držet dceru v natažených rukách a štelovat ji před objektivem. Snímek dle předpisů se nám samozřejmě nedaří nafotit, takže už počítám, jak dlouho ještě potrvá, než ve vydýchané teplé místnůstce omdlím. Konečně je fotka uznána a já dostávám do ruky její podklad: dcerka vypadá tak vykuleně, že jí nejsem schopná identifikovat ani teď, né to pak za 5 let (platnost prvního pasu). A to jsem její vlastní matka! Paní za přepážkou mě ještě upozorňuje, že pokud dítě prudce změní vzhled, musí dojít k obnově pasu. Když se rýpavě zeptám, zda zná dítě, které v prvních pěti letech života prudce nezměnilo podobu, upozorní mě, ať si dáváme pozor hlavně na letištích. Uff, tak už nás čeká jen poslední návštěva - vyzvednutí vytouženého pasu (za dalších 14 dnů, pokud si tedy nepotřebujeme připlatit "expres". V době elektronického čehokoliv jsme podobným procedurám odvykli, a tak mi to připomíná návrat do pravěku).
Taky občas vrtíte hĺavou nad přebujelou byrokracii a dobrým bydlem některých úředníků, sedících na vážených postech a v teplých kancelářích beze stresu, schováni před reálným světem jako v hedvábném kufříčku?
Od roku 2012 už pro první pas dítěte není potřeba vyřizovat doklad o státním občanství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Myslíte si, že by měly mít maminky na mateřské a rodičovské dovolené nárok na stejné druhy slev, jako mají studenti a důchodci?! (Kultura, sport, jízdné atd.)

Ano, je potřeba, aby měly nějaké hodnotné rozptýlení. A finančně to většinou není na vyskakování. 79.7% (51)
Ne, myslím, že by se nárok na slevu neměl rozšiřovat na další skupiny. Není to potřeba - za chvíli by chtěl slevu každý! 20.3% (13)

Komentáře

1 Anett Anett | Web | 8. června 2012 v 17:02 | Reagovat

já nevím jak tobě ,ale mě to příjde jako blbost dělat pas např,pulročnímu dítěti,,,za prvé se bude muset brzy měnit,,,a focení atd,,,nevím,,,ale je to jen můj názor

2 Kosma Kosma | 8. června 2012 v 22:09 | Reagovat

Bez pasu s tím dítětem nemůžeš ani na Slovensko. Záleží na tom - kdo nepojede během pěti let za hranice, nemusí dělat pas.

[1]:

3 Alča Alča | Web | 9. června 2012 v 8:53 | Reagovat

[1]: To přijde jako blbost všem - kromě těch nahoře, co to vymysleli, že to musí být. Čti trochu noviny a budeš mít aspoň přehled, co se tu děje...;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama