Janáčkovo koupaliště

10. června 2015 v 13:03 | Kosma |  Články z titulky
A máme zase jednou v Brně pořádné vzrůšo: v novém parku před ctihodným Janáčkovým divadlem stojí od loňského podzimu fontána ve tvaru vodní opony, kde vodní prvek vytváří různé vzory a nápisy, večer i v barevném provedení. Kolem cca 10 dalších vodních trysek. Krásné! Akorát si z toho teď, v hicech, udělali lidi koupaliště. A rozpoutali obrovskou diskuzi, k čemuže vlastně dnes ty kašny a fontány v městech jsou?

Je třeba upřesnit, že koupající se obyvatelstvo tvoří z většiny Romové z nedalekého "brněnského Bronxu". Je třeba dodat, že se tam chovají fakt jako na koupališti - hluk, odpadky, občas i nahá těla. Za sebe musím říct, že mně to do rozpoutání diskuze ještě ani nestačilo vadit: nemám moc času posedávat v centru v parku na lavičce...několikrát jsem si "Janáčkův koupák" prohlížela ze šaliny a pobaveně u toho vrtěla hlavou...Na Romy v centru jsme fakt zvyklí, po druhé světové válce sem přišli ze Slovenska a zabydleli je v opuštěné oblasti kolem Cejlu - převážně v cihlových činžovních domech, kde dříve sídlilo vyhnané německé a vyhlazené židovské obyvatelstvo...Jak tyto domy v lukrativní oblasti širšího centra v jejich péči dopadly, ví každý, kdo to tam navštívil. Takže: Romů je prostě v centru hodně, bo tam bydlí, kdežto průměrný Brňan bydlí v paneláku na sídlišti a přes den je v hokně, takže v centru tolik "nežije".

Před pár dny proběhla na idnes.cz anketa, za která místa ve městě se Brňané nejvíc stydí. Zaujalo mě, kolik lidí nadávalo právě na dění kolem fontány u divadla - že to překročilo únosnou mez a že s tím nikdo nic nedělá. A že by se měla napsat ofiko stížnost.

Ta nakonec fakt přišla - obdržel ji náměstek pro kulturu Matěj Hollan, bývalý recesista z Žít Brno, dnes politik a zástupce magistrátu. Nevím, jestli příčinou toho, co následovalo, byl fakt, že stížnost byla napsaná útočně a dají se tam uznat prvky rasismu. Podepsal to prý nějaký MUDr., ale kdoví jestli...Sama bych to napsala chytřeji, kdybych už do toho šla! Pan náměstek zareagoval ve svém stylu: na svém FB profilu stížnost zveřejnil a tvrdí, že kašny a fontány jsou prostě na celém světě od toho, aby se v nich lidi v hicech ráchali a že má radost, jaký se před divadlem vytvořil funkční prostor. Vybízí taky k pořádání pikniků, s tím, "že se tam asi bude muset dát nějaká ta cedula o tom, aby se nesedalo na trávník, ale ignorujte to - nutí nás k tomu nějaký úřad a nemůžeme jim vysvětlit, že je to hloupost". Taky vytvořil parodii dopisu a adresuje ho německému primátorovi z dob protektorátu, Oskaru Judexovi a do kašny umísťuje koupající se Židy...(obrázek jsem si půjčila z blesk.cz, ten si ho zas půjčil z Facebooku :-) "B jako Brno?", kdepak: "B jako Bibione" :-)


Uff. Jak si to přebrat? Aneb jak to vidím já?

1. Jedna kašna před Janáčkovým, která láká k ošplouchání, je v rožhaveném Brně opravdovou kapkou v moři - více takových osvěžovadel! Kašen tu sice máme slušně, ale třeba do barokního Parnasu se zelenou vodou lidi za světla a za střízliva zpravidla nelezou. A nejenom na výstavních místech a na turisticky hojně navštěvovaných náměstích - bezdomovci, co si běžne chodí mýt hlavu na Svoboďák prestiži města fakt nedodají...

2. To, že kašny a fontány na veřejných místech JSOU určeny ke koupání, je pro mě - upřímně - novinka. Jako ráchat si tam chvilku nohy, osvěžit čelo, když už tak svlažit na chvilku dítě - to beru, ale chovat se tam jako na koupališti a trávit tam celý den, že se ostatní pomalu nemůžou přiblížit, aby je někdo nesrazil? Omývat tam dítě po razbalení z plín? Nechat kolem spoustu odpadků, ačkoliv jsou tam odpadkáče? Tryskám už se prý přezdívá "romský bidet".

3. Pokud pan námětek ústy města souhlasí a doporučuje městské fontány a kašny, vybudované za nemalé peníze k letnímu koupání, ať jsou tedy k tomuto účelu zkoluadovány, ať se s ním počítá v projektu. Ať je zajištěna bezpečnost: např. malé děti jen v doprovodu rodičů, přítomnost plavčíka, sledování k tomu uzpůsobené kvality vody nebo upozornění, že je zde koupání na vlastní nebezpečí apod. Protože je jen otázkou času, kdy se tam v takovém masívním provozu něco stane a su moc zvědavá, jak se to bude řešit a kdo ponese odpovědnost!

4. Nelíbí se mi, když volený úředník veřejně říká, že se mají překračovat jakékoliv zákazy. To si můžeme dát před štatl rovnou ceduli Kocourkov! Nelíbí se mi, když označuje lidi, kterým vadí něčí nevhodné chování za frustrované rasisty, co nepoznali svět, a tak neví, že takhle to v létě v cizině "žije" všude!

5. Nejde jenom o Romy. Jde o jakési normy chování, v jakých jsme byli vychovaní a ty se teď (asi) posunují. Část z nás si myslí, že to není dobře. Je fajn, že to vyvolává diskuzi - podnětná diskuze, kde se protivníci nenapadají, nezesměšňují a neuráží, by mohla vést k tomu, že se v rozpáleném městě budeme cítit dobře všichni.

6. Kdyby jsme byli schopní takové konstuktivní diskuze a pokusili se společně odpovědět na otázky, třeba: K čemu jsou dnes v městech kašny? Kolik jich má být? Z čeho se mají platit? Jaká se u nich mají dodržovat pravidla, co je povoleno, co zakázáno? Jaká má být kvalita vody? Co koupání v době večerních oper a jiných slavnostních událostí?
To by bylo to největší osvěžení, úleva po vytvořeném dusnu. To by bylo za 1000 kašen! :-)

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. června 2015 v 17:20 | Reagovat

Už mi tam chybí jenom Mič Bjůkenen! Aneb lidový folklor v praxi... :)

2 Michelle Michelle | Web | 10. června 2015 v 17:51 | Reagovat

Jak jsem ráda, že kolem divadla téměř nejezdím!
Zablbnout si, trochu namočit nohy, proběhnout se bez bot - ok. Ale nic se nemá přehánět, buďme lidi, ne prasata...

3 Alesia Alesia | Web | 13. června 2015 v 20:59 | Reagovat

[2]: Souhlasím... Vždycky mi přišlo v pohodě, že člověk procházející kolem fontány v tomhle vedru se trochu osvěží, děti strkají ručičky do proudu a smějí se tomu... Ale jak říkáš nic se nemá přehánět, přijde mi zvláštní, že tam lidi chodí jako na koupaliště - osvěžit ano, ale netrávit tam celý den... ;-)

4 Kika Kika | E-mail | Web | 13. června 2015 v 22:02 | Reagovat

o Bibione slyším poprvé a to by pomalu stačilo vykouknout z okna (možná trochu víc) a viděla bych tu nádheru.

A jinak - ceduli kocourkov ta by se hodila pro celou republiku ;)

5 Tom Tom | 18. června 2015 v 9:26 | Reagovat

Článek je velice hezky napsaný. A navíc tak, jak to prostě je. To, že si mnozí pletou význam slova  rasismus víme dobře všichni. Věřím, že mluvím za většinu z vás, když řeknu, že nikomu nevadí barva pleti, nebo náboženské vyznání. Ale to, jak se ostatní chovají. To, že je to ve velké většině romská národnost, za to já ani spousta z nás nemůžeme. Takže odvolávat se na rasismus, je poněkud levné a snad i trapné. Když jsem viděl dlouhá léta nevyužité místo před divadlem, bylo mi to až líto. Dnes si říkám, jestli to nebylo lepší. Dalo se tam sednout a byl tam klid. Dnes?
Místo je propagováno v různých brožurách a na internetu. Když přijede nějaký turista, podívat se na tu „novinku“, tak věřím, že vycouvá po pěti minutách. A horší je, že bude líčit doma, jaký je tady nepořádek atd. Když pohlaváři z Brna nehledí na své voliče a obyvatele, tak by se mohli alespoň snažit, abychom ve světě nebyli za zloděje a špínu. Přiznám se, že je mi z toho smutno, jak to tady vše dopadá.

6 Tom Tom | 18. června 2015 v 9:35 | Reagovat

Ještě k mé reakci. Neodsuzuji ani neřeším kdo jak vypadá, nebo jaké je národnosti. Vadí mi jen lidé, co dělají ostudu a nevědí jak se mají chovat. :-(

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 9. července 2015 v 14:13 | Reagovat

A já si myslela, že kašny a fontány jsou prostě dekorační prvek... že se u nich dá sedět (což je v horku super, když jsou těsně u kašny lavičky a na člověka cákají drobné kapky, co ho nezmáčí, ale osvěží), v těch čistších si osvěžit ruce nebo opláchnout ulepený prsty od zmrzliny a ták. A ono teda ne, oni se maj lidi uprostřed náměstí a parků svlíknout a dělat koupalištní bordel, aháááá, to dá rozum. Zvlášť, když je kašna součást nějakýho většího estetickýho celku nebo historický části, to je jasný... tak teda doufám, že tenhle revoluční názor o veřejném prostranství Brno neopustí. Jo, je jasný, že bude těžký, třeba i skoro nemožný ty dotyčné romy přinutit to pochopit a přestat s tím, ale to, že je to těžký, rovnou neznamená, že to radši povolíme.

8 surpan surpan | E-mail | Web | 9. července 2015 v 14:13 | Reagovat

Naši nepřizpůsobiví si přizpůsobili kašnu ke koupání. No což. Jsou to lidi, kteří nechtějí platit za přecpané bazény a udělali si bazén hned vedle bydliště :-D. Z košů budou toalety a z divadla bych udělal kino zdarma. :-D
Vyjádření úřadu mi přijde hodně postavené na hlavu, chápu, že je to v létě dobré na ochlazení ruky, okolního ovzduší, ale věřejná koupaliště jsou právě projektována ke koupání. Ani z historie si nevybavuji, že by historické kašny obletovali lidé a šli tam ze sebe smít pot.

9 Opica Opica | Web | 9. července 2015 v 14:25 | Reagovat

Kéžby u nás lezli do fontán a ne na koupaliště. Většina nepřizpůsobivých bohužel nemá plavky, takže přijdou v trenýrkách, které na sobě nosí v lepším případě dva týdny a v rámci koupání si je tam i vyperou. Dřív tam prý chodili prát kde co, teď už jsou na to zákazy. Dokud neukážou, že mají regulérní plavky, tak je na koupaliště nesmí pustit. Dokážete si představit, jak moc se jim to líbí, takže se spoustakrát denně musí volat městská policie...

10 userka userka | E-mail | Web | 9. července 2015 v 14:52 | Reagovat

Už jsem o tom slyšela, ale díky tomuhle článku jsem si to aspoň našla a vypadá to fakt nádherně! Ty duhový barvy nebo nápis BRNO! Je to fakt kus umění pro normální lidi, kteří ho teda chtějí obdivovat, ale nezneužívat. Já s tím, aby se tam někdo povaloval delší dobu teda nesouhlasím. Mít to před domem, tak bych se z toho asi zbláznila.

11 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 9. července 2015 v 15:11 | Reagovat

To mi přijde taky docela smutné .. Já nemám až tak proti Romům. Oni i bílí se umí chovat jako hovada. Ale nahá děcka ničící panorama elegantní fontány mě vytáčí taky. A nejen u fontán..

12 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 9. července 2015 v 18:03 | Reagovat

Líbí se mi, jak je článek napsaný, to jen na úvod. :)
Že kašny slouží jako koupaliště, to je mi taky novinka. Vždycky jsem to vnímala (a nadále i budu) spíš jako ozdobný prvek, něco, čím tekoucí voda oživí jinak nehybné panorama. Ale budiž, no, pokud si v tom máme umývat zadky, why not.. :D

13 yvette kováčová yvette kováčová | E-mail | 9. července 2015 v 18:14 | Reagovat

ehm moc pěkný článek jen jedno mi tady vadí....sama jsem romka ale co by jste řekly kdyby o vás někdo takhle psal???myslím že tam nejsou jen romové a že prasata nejsou jenom romové kdyby jste tady v postoloprtech šla na náěstí uvidíte samé staré chlapy kteří jsou opilý a řeknu vá ani jeden rom ....podívejte se ne žeby jste tady psala něco ošklivého a někdo si ale myslí že romové jsou jenom prasata to není pravda!!!možná někteří ale ne všichni navíc jsme v české republice dée možná jme ještě větší češi ok někdo se sem přistěhoval chápu ale romové tu mají větší kořeny :) alespon že jste sem nedávala výrazi cikán ..nenaráží na váš článek jen aby bylo jasno ....vsadí se že by někdo psal že romové jsou prasata...snad si to nevezmete spatně(je mi 12)

14 yvette kovacova yvette kovacova | E-mail | 9. července 2015 v 18:17 | Reagovat

naráží na některý koentář ne na vás moc se mi líbilo že jste to tak krásně popsala

15 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 9. července 2015 v 18:18 | Reagovat

Ještě než skončila sezóna, docela mě to děsilo. Přijdeš půlhodinku před představením (ať už Janáčkova nebo Mahenova) s tím, že si posedíš venku v na sluníčku a dopiješ koupený kafe/čaj právě u těch fontán a pak najednou zjistíš, že jsi na koupaláku v centru Brna a mít před divadlem lodičky je víc neobvyklejší než tam lítat v plavkách...

No, fontány ke koupání nejsou ať si pan náměstek říká co chce. Nanejvýš na svlažení.
Jediná útěcha je, že v zimě fontány netečou, pokud vím ;)

16 radka komínská radka komínská | 9. července 2015 v 18:20 | Reagovat

kdyby si to někdo četl určitě by nadával na romy...někdo to je pravda

17 Jana Jana | E-mail | Web | 9. července 2015 v 18:23 | Reagovat

Ty jo, já to sice ještě v akci neviděla, ale žila jsem a pracovala cca 4 roky na Cejlu, takže ... To bylo první, co mne napadlo, když jsem o projektu poprvé slyšela... S tvou kritikou/úpravou/návrhy souhlasím - líbí se mi :)

18 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 9. července 2015 v 18:26 | Reagovat

Už si tam někdo otevřel stánek se zmrzlinou?:)

19 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. července 2015 v 19:35 | Reagovat

Nějaké epidemie se nebojí?

20 Kosma Kosma | Web | 9. července 2015 v 20:15 | Reagovat

[13]: Za prvé: titulek na upoutávku na můj článek jsem nevymýšlela já a popravdě: nelíbí se mi! Pokud jsi pořádně četla, tak nepíšu, že tam jsou jen Romové. Moc dobře si uvědomuju, že mezi Romy jsou přizpůsobiví i nepřizpůsobiví, stejně jako mezi Moravany, Čechy, aj. Popravdě je mi často těch "slušných" Romů moc líto - mají těžký život!

21 Kosma Kosma | Web | 9. července 2015 v 20:19 | Reagovat

[16]: Pokud narážíte na titulek, který na úvodní stránce odkazuje na můj článek, tak ten jsem nevymýšlela já a nelíbí se mi! Myslím, že z článku je jasné, že jsem chtěla otevřít širší téma, ne nadávat na Romy! Proto v textu vysvětluju, proč se u kašny v centru pohybují právě Romové - že tam bydlí...

22 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 9. července 2015 v 20:33 | Reagovat

Skvělý článek a svým způsobem trošku utěšující.
Asi to nebude znít zrovna hezky, ale jsem ráda, že v tom nejsme sami a že i na druhém konci republiky mají stejné problémy. (ne, nejsem ráda, raděj bych, aby to nebylo nikde)
Jinak pokud já vím, kašny mají sloužit jako prvek osvěžující a zchlazující vzduch. Prostě jako oáza v betonové poušti.

23 Lufienne Lufienne | E-mail | Web | 9. července 2015 v 20:56 | Reagovat

Velmi zajímavý článek!
Je pravda, že takové krátké osvěžení během horkého letního dne je velice příjemné, ale aby se tam děly věci, které popisuješ v č. 2, tak to už mi fakt příjde moc oO

24 yvette kovacova yvette kovacova | 9. července 2015 v 23:35 | Reagovat

já vím :) četla jsem to jen jse narážela na to že někteří lidé by to hned vše svalily na romy nechtěla  jsem nějak narážet na vás vy jste to napsala slušně ale přece jen by někdo romy odsuzoval.....jen jsem to sem chtěla napsat aby si to někteří uvědoily než začnou někoho osuzovat.....

25 Šamponek Šamponek | Web | 10. července 2015 v 0:08 | Reagovat

Pěkný článek! :') ale nic si z toho nedělej v Ostravě je to úplně stejný :'D No jo no i oni se potřebuji pocachtat ve vodě když nemůžou jet na dovolenou tak aspoň do fontány taková levná alternativa :'D

26 surpan surpan | E-mail | Web | 10. července 2015 v 6:30 | Reagovat

[21]: Z toho si nic nedělej. Nadpisy na blog.cz jsou tak nechutně bulvárně přehnané, až to hezné není. Včera jsem řešil to samé. Udělali ze mě brutálního odpůrce uprchlíků, který by potápěl lodě a střílel do lidí a plno blbů co si přečetlo jen jejich nadpis a né článek, tak reagovali dost podrážděně. Naopak článek byl úvahou o tomto problému, snahou najít rozumné řešení a snahou vést zajímavou komunikaci s podporovateli uprchlíků. Nakonec se to po celodenním uklidňování situace a hlavně těch, co neumí číst články, jen čtou nadpisy, uklidnilo a vyšla z toho zajímavá diskuze s hromadou zajímavých informací pro obě strany.

27 Kosma Kosma | Web | 11. července 2015 v 13:37 | Reagovat

[26]: Je to tak - kolikrát vůbec nechápu, jak na takový titulek přišli a děsím se, co mi kvůli tomu ty lidi budou psát! Je fakt, že spousta lidí článek vůbec nečte, reaguje jen na nadpis na upoutávce, pro své zviditelnění. To já většinou projdu i komentáře, než připojím ten svůj, abych se neopakovala!
Musí být Standa tak bulvární? Není to pak spíš zklamání pro ty, co si článek poctivě přečtou? Efekt jako na blesk.cz! :-(

28 Nosferatu Psiren, NEblahé paměti Nosferatu Psiren, NEblahé paměti | E-mail | Web | 14. července 2015 v 13:08 | Reagovat

V životě jsem neslyšela o tom, že kašny a fontány jsou ke koupání. I když Romové mají na celou věc jiný pohled, jak se zdá, a pan náměstek také. Možná se tam chodí koupat také, inkognito.
Když už nic, tak je na to hrozný pohled.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama