Hlávkový salát

5. července 2015 v 10:22 | Kosma |  Jídlo
Jeden z nezapomenutelných dětských zážitků mého muže je o tom, jak kdysi dostal na návštěvě u babičky hlávkový salát, ve kterém plavaly kousky slaniny. Jakkoliv už tenkrát salát miloval, tohle mu přišlo odporné a odmítl to pozřít, což prý tenkrát k rodinné pohodě nepřispělo. Babička asi chtěla mladým dopřát, řekla bych ale, že salát neservírovala hned po přípravě a vychladlý tuk vytvořil na listech i v láku nepříjemné mastné povlaky.
Myslím, že lák se slaninou je čistě jihomoravská verze, odtud taky pocházela manželova babička. Já ji znám od malinka, mamka se toho mohla ujíst: na troše oleje pořádně opéct anglickou slaninu pokrájenou na kostičky, postupně přidat krupicový cukr, ocet, vodu a provařit. Nalít na opraný salát a servírovat ihned. S pečivem příjemná jarní večeře.
Reputaci této verze se mi v manželových očích dávno podařilo napravit, pochopil, že to babička myslela dobře a na dálku se jí omluvil. Přesto má dodnes radši klasický osvěžující lák: voda, cukr, ocet.
Kupovaný hlávkový salát nebývá vždy dobrý, s tím křehkých chutným ze zahrádky se nedá srovnat, což můj muž dobře ví, a tak si vždycky uměl ochočit nějakého pěstitele: odmala ho zásoboval jeho tatínek, dnes mu salát pěstuje moje mamka :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paní Budíková Paní Budíková | 5. července 2015 v 22:23 | Reagovat

Já si myslím, že salát s osmaženou slaninou není čistě jihomoravská verze. Naše rodina pochází z obou stran ze česko-polského Těšínska a jedl se u nás taky. Doslova "salat se špyrkou" - po našimu znamená špyrka špek .)Já to jako dítě milovala i s tím mastným povlakem - byla jsem vždycky masožrout. Teď nemůžu salát, kromě ledového, pozřít, nedělá mi dobře a mám po něm křeče...Škoda :(

2 beallara beallara | Web | 6. července 2015 v 6:14 | Reagovat

Ještě nyní se při vzpomínce otřesu, jsme celá rodina z Olomouce / oba rodiče / a tato verze salátu se u nás hodně tradovala. Jako dítěti se mi zvedal žaludek a též jako u Vašeho manžela, k rodinné pohodě to neprospívalo, tuším, že i pár facek bylo....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama